Łukasz Rdzanek - ZnanyLekarz.pl

Powiększanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Chętnie robią go panie w różnym wieku. Młode dziewczyny uwydatniają usta, nadając im bardziej atrakcyjny, zmysłowy kształt. Dojrzałe kobiety za pomocą tego zabiegu przywracają ustom młody, jędrny wygląd.

Powiększanie ust to łatwy i szybki zabieg?

Do powiększania ust stosuje się preparaty oparte na kwasie hialuronowym –substancji  naturalnie występującej w organizmie. Zabieg trwa krótko i dzięki możliwości wykonania go w znieczuleniu stomatologicznym, jest praktycznie nieodczuwalny. Wydaje się więc, że można wpaść do lekarza na godzinkę i wyjść z gotowymi ustami. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt potrzebujemy jeszcze jednego – czasu. Następnego dnia po zabiegu pojawia się obrzęk, który utrzymuje się około 7-10 dni, i jest to zupełnie normalne zjawisko, nieodłączna część zabiegów z kwasem hialuronowym. Gotowe, piękne usta pojawiają się dopiero po 10-14 dniach od zabiegu.

Skąd się bierze obrzęk po powiększaniu ust kwasem hialuronowym?

  1. Z właściwości kwasu hialuronowego. Jest to substancja, która wiąże wodę w naszych tkankach, zatem podanie kwasu hialuronowego z zewnątrz powoduje zwiększone chłonięcie wody, i w konsekwencji – obrzęk.
  2. Przyczyną powstawania obrzęku jest ingerencja lekarza w nasze tkanki i w konsekwencji, uraz w miejscu podania preparatu.
    Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, pacjentki u dobrego, doświadczonego lekarza dostają znieczulenie stomatologiczne i nie odczuwają prawie żadnego dyskomfortu. A jednak musimy pamiętać o tym, że preparat kwasu hialuronowego podajemy igłą i umieszczamy go pomiędzy tkankami pacjenta, co powoduje powstawanie urazu i w konsekwencji obrzęk. Duże znaczenie ma doświadczenie lekarza wykonującego zabieg – jeśli wykona go osoba początkująca, słaba technicznie, uraz może być większy.
  3. Po trzecie – usta są bardzo delikatne i opuchlizna jest bardziej widoczna przez cienką skórę. Dla porównania, obrzęk po zabiegach z kwasem hialuronowym w innych okolicach twarzy będzie mniejszy niż po powiększaniu ust.

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć obrzęk po powiększaniu ust kwasem hialuronowym?

Opuchlizna utrzymująca się około 7-10 dni po powiększaniu ust kwasem hialuronowym jest nieodłącznym elementem zabiegu i wynika z właściwości preparatu oraz ingerencji lekarza w nasze tkanki. Należy uzbroić się z cierpliwość i mieć to na uwadze przy planowaniu aktywności na najbliższe 2 tygodnie po zabiegu.

Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu, warto schładzać okolicę ust – pozwoli to zmniejszyć obrzęk i ewentualny dyskomfort związany z bólem, gdy przestanie działać  znieczulenie. Do tego celu idealnie się nadają schłodzone w zamrażalniku kompresy żelowe lub po prostu kostki lodu zawinięte w ręcznik.

Niektóre pacjentki odnoszą korzyści z miejscowego stosowania maści z arniki, która przyspiesza wchłanianie krwiaków, działa przeciwzapalnie i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Warto również rozważnie wybrać specjalistę, który wykona zabieg – lekarz z dużym doświadczeniem wykona zabieg sprawniej technicznie, co może mieć wpływ nie tylko na lepszy efekt zabiegu, ale też na mniejszy obrzęk pozabiegowy.

Kiedy obrzęk powinien nas zaniepokoić?

Jeśli obrzęk pojawia się nagle (w ciągu kilku – kilkunastu minut), utrzymuje się dłużej niż 14 dni od dnia wykonania zabiegu, lub jeśli pojawia się po pewnym czasie od wykonania zabiegu, albo towarzyszy stanom zapalnym/ osłabieniu organizmu. Takie sytuacje należy zgłosić lekarzowi, u którego wykonany był zabieg.

dr Łukasz Rdzanek – Twój lekarz medycyny estetycznej

Zapraszamy na zabiegi medycyny estetycznej do doktora Łukasza Rdzanka. To lekarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, szkolił się na całym świecie i od kilku lat przekazuje swoją wiedzę podczas szkoleń dla lekarzy z medycyny estetycznej. Potrafi uzyskać każdy możliwy efekt zabiegu i zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dzięki doskonałej znajomości anatomii. Stosuje tylko sprawdzone, renomowane preparaty i rozwiązania, które zapewnią oczekiwany efekt.
Zapraszamy do gabinetu medycyny estetycznej w Warszawie – zapisy: +48 696 039 559 oraz +48 793 037 770.

Dr Łukasz Rdzanek w piątki przyjmuje pacjentów w Siedlcach – zapisy: recepcja salonu manufactura ecoSpa: +48 668 161 601.