Łukasz Rdzanek - ZnanyLekarz.pl

jak zlikwidować zmarszczki na czoleZmarszczki na czole, pomiędzy brwiami i w okolicy oczu to najczęstszy problem, z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetu medycyny estetycznej. Dziś skupimy się na tym, dlaczego te zmarszczki powstają, jak im zaradzić i jakich efektów można się spodziewać.

Jak powstają zmarszczki na czole?


Za powstawanie zmarszczek na czole odpowiadają ruchy mięśni mimicznych twarzy, które powodują powstawanie zagięć skóry. Niestety wraz z upływającym czasem zmarszczki te zaczynają się utrwalać – większość kobiet pierwsze oznaki starzenia zaczyna zauważać pomiędzy 30. a 35. rokiem życia, jednak dużo zależy od indywidualnych cech pacjenta. Najmłodsza pacjentka doktora Rdzanka, u której zmarszczki na czole były bardzo nasilone, miała 18 lat, podczas gdy wiele Pań po 50-tce nadal ma gładkie czoło. W przypadku zmarszczek mimicznych na czole, pomiędzy brwiami, w okolicy oczu, duży wpływ ma siła ekspresji – osoby, które silniej wyrażają emocje na twarzy, szybciej mają zmarszczki i są one zwykle bardziej utrwalone.

Jakie zabiegi będą skuteczne na zmarszczki na czole?


Stosowanie kremów, masaż twarzy poprawiają nawilżenie i ukrwienie skóry twarzy, dzięki czemu jest ona mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Niestety, u osób o silnej mimice twarzy, nawet regularne zabiegi pielęgnacyjne nie zlikwidują zmarszczek na czole czy w okolicy oczu. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być wizyta u lekarza medycyny estetycznej, który wykona zabieg botoksu w okolicy górnej części twarzy. Toksyna botulinowa blokuje mięśnie mimiczne na określony czas, zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy, dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu i w większości przypadków stają się zupełnie niewidoczne. Toksynę botulinową podaje się punktowo, w obszarach nasilonego ruchu mięśni, w bardzo małych ilościach. Twarz po zabiegu wygląda naturalnie, na wypoczętą i zrelaksowaną. Zabieg podskórnego podania toksyny botulinowej to najbardziej skuteczny sposób na zlikwidowanie zmarszczek na czole, pomiędzy brwiami i w okolicy oczu.

Jak zlikwidować zmarszczki na czole – kiedy zdecydować się na botoks?


W medycynie często się mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To powiedzenie sprawdza się również w przypadku zmarszczek na czole, pomiędzy brwiami i w okolicy oczu. Zabiegi z botoksem można wykonywać profilaktycznie po to, aby uniknąć trwałych zagięć skóry, dzięki czemu skóra utrzymywana jest  w dobrej kondycji do późniejszego wieku. Ma to sens szczególnie w przypadku osób, u których tendencja do powstawania zmarszczek występuje rodzinnie i zmarszczki te są dosyć głębokie. Dobry moment na rozpoczęcie zabiegów z botoksem to czas około 30.-35. roku życia.  Natomiast praktycznie w każdym wieku można zrobić zabieg, jeżeli tylko pacjent czuje taką potrzebę i są ku temu wskazania. Zabieg przynosi bardzo dobre efekty u prawie wszystkich pacjentów. Po dobrze zrobionym zabiegu twarz wygląda bardzo naturalnie, młodo, pogodnie.

Jakie efekty mogę uzyskać, decydując się na botoks?


Dobrze zrobiony zabieg z botoksem powinien dać bardzo naturalny rezultat odprężonej twarzy. To, jaki efekt uzyskamy, poddając się zabiegowi likwidowania zmarszczek na czole, pomiędzy brwiami, wokół oczu, zależy w dużej mierze od naszych oczekiwań. Doświadczony lekarz medycyny estetycznej jest w stanie tak dobrać dawkę preparatu, aby uzyskać optymalny efekt.  W zależności od oczekiwań pacjentki i doświadczenia lekarza zabiegi na zmarszczki na czole, w tym botoks, mogą przynieść rozmaite efekty. Standardowo przeprowadza się zabieg podania botoksu w trzech okolicach: na czole, pomiędzy brwiami i w okolicy oczu. Efekt zabiegu powoduje prawie całkowite unieruchomienie mięśni mimicznych na okres około 4-6 miesięcy. Po upływie 4 miesięcy ruchomość mięśni zaczyna wracać, i jest to ważne, aby utrzymać właściwą masę mięśniową. Kolejny zabieg można wykonać po upływie 6 miesięcy.

Nowe trendy w medycynie estetycznej kierują się w stronę jak najbardziej naturalnego efektu, dlatego u coraz większej liczby pacjentów wykonuje się zabieg botoksu z zachowaniem części mimiki. Wówczas stosuje się mniejszą dawkę toksyny botulinowej. Minus jest taki, że efekt zabiegu utrzymuje się krócej, około 3 miesięcy. Pacjenci, którzy chcą się pozbyć zmarszczek na czole, pomiędzy brwiami i wokół oczu, zwykle chcą zapomnieć o swoim problemie, dlatego zazwyczaj proszą o mocniejszy i dłuższy efekt, jednak warto pamiętać, że można uzyskać różne efekty, w zależności od oczekiwań pacjenta.

Dlaczego dr Łukasz Rdzanek rekomenduje zabieg botoksu od razu w 3 okolicach?


Toksyna botulinowa działa poprzez czasowe zablokowanie mięśni mimicznych. Mięśnie te pozostają ze sobą w pewnej zależności – gdy jeden z nich przestanie się kurczyć, pozostałe mięśnie próbują przejąć jego rolę. Podanie preparatu tylko w jednej okolicy spowoduje pogłębienie zmarszczek w pozostałych dwóch obszarach. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku tzw. lwiej zmarszczki i zmarszczek poprzecznych czoła – jeśli wykonamy botoks jedynie w okolicy czołowej górnej, w oczy będzie się rzucać przede wszystkim różnica pomiędzy gładką górną częścią czoła, i mocniej marszczącą się dolną częścią czoła. Dr Łukasz Rdzanek rekomenduje podawanie toksyny botulinowej w okolicy między brwiami oraz w zewnętrznej okolicy oczu. Takie działanie sprawia, że twarz wygląda naturalnie i młodo.

Jak wygląda zabieg usuwania zmarszczek na czole, pomiędzy brwiami i w okolicy oczu?


Zabieg trwa jedynie kilka minut, nie wymaga znieczulenia, ponieważ zabieg jest określany jako nieodczuwalny. Pełny efekt można zobaczyć już po 2 tygodniach, a od razu po podaniu toksyny botulinowej można wrócić do codziennej aktywności.

Dr Łukasz Rdzanek – lekarz godny zaufania


Zmarszczki na czole nie muszą pozbawiać pewności siebie żadnej z kobiet – można je zlikwidować nie tylko domowymi sposobami, ale także z pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Długotrwały efekt, wygładzona, odmłodzona i gładka skóra – tego wszystkiego można się spodziewać, decydując się na zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej. Dzięki doświadczeniu i wiedzy doktora Rdzanka każda kobieta może być piękna i to w każdym wieku! Zapraszamy na usuwanie zmarszczek w Warszawie u najlepszego specjalisty.