Łukasz Rdzanek - ZnanyLekarz.pl

Proces starzenia się sprawia, że skóra powiek rozciąga się, mięśnie słabną, co powoduje opadanie powiek. Opadająca, wiotka skóra powiek może ograniczać widzenie, jest też częstym problemem estetycznym zgłaszanym przez pacjentów.

Bleferoplastyka – co to jest?

Bleferoplastyka, czyli chirurgiczna plastyka powiek górnych, to zabieg wycięcia nadmiaru wiotkiej skóry powiek oraz przepuklin tłuszczowych, dzięki czemu oczy odzyskują młody wygląd.

Bleferoplatyka – dla kogo przeznaczony jest ten zabieg?

Wskazaniem medycznym do zabiegu jest zmniejszenie pola widzenia przez opadającą powiekę, natomiast wskazaniem pozamedycznym jest chęć poprawy estetyki okolic oczu i przywrócenia młodego wyglądu.

Do głównych przeciwwskazań do zabiegu zalicza się okres ciąży i karmienia, zaburzenia krzepliwości krwi, powstawanie bliznowców, aktywną chorobę nowotworową lub trwający stan zapalny organizmu. Stan zdrowotny pacjenta omawiany jest podczas kwalifikacji do zabiegu.

Bleferoplastyka – jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem skalpela chirurgicznego,  laserowego lub noża RF (ang. radiofrequency). Dr Łukasz Rdzanek częściej wybiera skalpel RF, z uwagi na dużą precyzję, mniejszą inwazyjność zabiegu oraz szybszy proces gojenia. Nacięcia wykonywane są w miejscu załamania powieki, dzięki czemu blizny pozostają niewidoczne. Wycinany jest niewielki pasek skóry, po zabiegu zakładany jest cieniutki szew, który zdejmuje się na wizycie kontrolnej po około 7 dniach. Zabieg bleferoplastyki trwa około godziny.

Jak długo trwa gojenie się powiek po zabiegu bleferoplastyki?

Proces gojenia się jest sprawą bardzo indywidualną, zależy od zdolności regeneracyjnych organizmu, a także obszaru nacięcia. Dr Łukasz Rdzanek często wykonuje zabieg nożem RF, z uwagi na szybszy proces gojenia się. Zasinienia, krwiaki, obrzęki zazwyczaj utrzymują się około 7-10 dni, blizna po cięciu początkowo jest czerwona, wraz z upływem czasu blednie i po kilku miesiącach staje się zupełnie niewidoczna.

Powrót do aktywności zawodowej możliwy jest zwykle po zdjęciu szwów (ok. 7 dni po zabiegu).

Bleferoplastyka – ile kosztuje zabieg?

Cena zabiegu wynosi 4000 zł obejmuje konsultację przed zabiegiem, znieczulenie, zabieg (niezależnie od techniki operacyjnej) oraz wizytę kontrolna i zdjęcie szwów.